برنامه امتحانات ترمیم معدل خرداد 1403

برنامه امتحانات ترمیم معدل خرداد 1403
20 آبان

زمان تقریبی خواندن: 0 دقیقه

آگاه بودن از برنامه امتحانات ترمیم معدل خرداد 1403 برای آمادگی و برنامه ریزی حرفه ای برای گرفتن نمره های بالا در دروسی که میخوای ترمیم معدل کنی، خیلی ضروریه. خوشحالیم که به عنوان یه کنکوری اینقدر باهوشی که از قبل از شروع زمان امتحانات ترمیم معدل خرداد 1403 میخوای حسابی خودت رو آماده کنی.

 

در ادامه علاوه بر توضیح چگونگی برنامه امتحانات ترمیم معدل در مورد  :

1. تاریخ برگزاری امتحانات ترمیم معدل

2. جدول زمان بندی امتحانات رشته های مختلف 

3. محل برگزاری امتحانات نهایی در شهرهای شما

4. زمان و آموزش تصویری ثبت نام ترمیم معدل 

5. آموزش تصویری نحوه مشاهده نمرات ترمیم معدل

6. چگونگی اعتراض به نمرات و نتایج امتحانات نهایی و ترمیم معدل

در همین صفحه به صورت کامل و دقیق بر اساس آخرین خبرهای کنکور 1403 براتون مشخص کردیم، تا شما خیلی راحت فقط با مطالعه همین صفحه، یه برنامه مطالعاتی خفن برای موفقیت در امتحانات ترمیم معدل خرداد رو  شروع کنی.

 

 

تاریخ برگزاری امتحانات ترمیم معدل نهایی 1403

تاریخ دقیق برگزاری امتحانات ترمیم معدل نهایی اولین چیزیه که برای داشتن یه برنامه ریزی عالی برای ترمیم معدل باید ازش مطلع باشی. متاسفانه هنوز تاریخ دقیق برگزاری تمامی دروس ترمیم معدل اعلام نشده اما طبق آخرین صحبت های آقای زارعی رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش :

تاریخ ثبت نام در امتحانات ترمیم معدل از اوایل فروردین 1403 و تاریخ برگزاری امتحانات نهایی ترمیم معدل از اواخر اردیبهشت ماه تا خرداد 1403 خواهد شد. طبق آخرین بخشنامه مرکز سنجش آموزش و پرورش برای هر درس فقط یک بار امکان ترمیم نمره وجود دارد.

 

 لینک به :

 ثبت نام ترمیم معدل
کنکور الکترونیکی

برنامه ترمیم معدل خرداد 1403

همونطور که میدونید برای کنکور 1402 شاهد 40% تاثیر قطعی معدل و 60% تاثیر درصد های کنکور در نتایج نهایی کنکور بودیم، حالا در کنکور 1403 این تقسیم بندی به 50% تاثیر کنکور، 50% تاثیر قطعی معدل رسیده و به نظر میاد که این تغییرات تا زمان حذف کنکور ادامه داشته باشه. اگه از تصمیم خبر حذف کنکور تا چند سال آینده و جزییات این اتفاق خبر نداری،‌ مطالعه این خبر بر شما واجبه :

جزییات حذف کنکور

همچنین از این به بعد ترمیم معدل برای کنکور 1403 به بعد فقط و فقط در خرداد ماه انجام میشه.

✅ از اونجایی که هنوز برنامه و زمان بندی دقیق امتحانات ترمیم معدل 1403 منتشر نشده ما برنامه امتحانات ترمیم معدل سال پیش رو اینجا براتون قرار دادیم که یه آشنایی با نحوه برگزاری و برنامه امتحانات ترمیم معدل خرداد ماه داشته باشید. به محض انتشار برنامه ترمیم معدل کنکور 1403 تمامی این جداول به روز میشه  و تاریخ دقیقشون رو براتون قرار میدیم.

جدول برنامه امتحان نهایی دوازدهم انسانی

روز و تاریخ آزموننام درس
به زودی…تعلیمات دینی(3) (دینی، اخلاق و قرآن)
به زودی…تاریخ (3)
به زودی…فارسی (3)
به زودی…جامعه شناسی (3)
به زودی…زبان انگلیسی (3)
به زودی…فلسفه (3)
به زودی…علوم و فنون ادبی (3)
به زودی…سلامت و بهداشت
به زودی…ریاضی و آمار (3)
به زودی…عربی، زبان قرآن (3)
به زودی…جغرافیا (3)

 

جدول برنامه امتحان نهایی دوازدهم تجربی

روز و تاریخ آزموننام درس
به زودی…تعلیمات دینی(3) (دینی، اخلاق و قرآن)
به زودی…فارسی (3)
به زودی…زبان انگلیسی (3)
به زودی…عربی زبان قران (3)
به زودی…سلامت و بهداشت
به زودی…علوم اجتماعی 
به زودی…ریاضی (3)
به زودی…زیست شناسی (3)
به زودی…فیزیم (3)
به زودی…شیمی (3)

 

برنامه امتحان نهایی دوازدهم ریاضی فیزیک

تاریخ و روز آزموننام درس
به زودی…تعلیمات دینی(3) (دینی، اخلاق و قرآن)
به زودی…فارسی (3)
به زودی…عربی، زبان قرآن (3)
به زودی…زبان انگلیسی (3)
به زودی…سلامت و بهداشت
به زودی…علوم اجتماعی
به زودی…حسابان (3)
به زودی…هندسه (3)
به زودی…ریاضیات گسسته
به زودی…فیزیک (3)
به زودی…شیمی  (3)

 

 

تکلیف ترمیم معدل تغییر رشته ای ها چی میشه؟

قاعدتا خودتون میدونید که با هر دیپلمی میشه در کنکور زبان و کنکور هنر شرکت کرد،‌اما احتمالا ندونی که میزان تاثیر سوابق تحصیلی و معدل  در کنکور زبان و هنر چقدره؟

✅ جوابش اینه 28 % تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم های مختلف در کنکور هنر و زبان 

یه سری نکاتی که باید در خصوص برنامه ترمیم معدل خرداد ۱۴۰۳ بدونید رو این زیر براتون قرار دادیم؛ بد نیست که مطالعه کنید:

۱_پس از انتخاب و تکمیل کردن درس یا دروسی که قصد ترمیم اونو دارید و در نهایت  پرداخت هزینه آزمون، فرم های نمونه برگ رو به مدرسه تحویل بدید و در مرحله بعدی مدیر مدرسه درخواستتون مبنی بر ترمیم معدل رو در سامانه سیدا (تنها مدیر و معاون ایشان به سامانه دسترسی دارند) ثبت می کنه. بعد از تایید اطلاعات و چک کردن مدارک توسط مدیر مدرسه، برنامه امتحانات ترمیم معدل شما ( هر داوطلب برنامه مخصوص به خودش رو داره)  در سامانه فاینال آموزش و پرورش قرار داده می شه.

2_پس از دریافت برنامه امتحانات ترمیم معدل 1403، در صورتی که شما به عنوان داوطلب در تاریخ دروس امتحانی خود مغایرتی را مشاهده کردین، لازمه که تا یک هفته قبل از آزمون، به مدیر مدرسه اطلاع بدید.

محل برگزاری امتحانات ترمیم معدل۱۴۰۳

همونطور که میدونید هر داوطلب صرفا یه بار میتونه ایجاد سابقه تحصیلی کنه و یه بارم می تونه نمراتشو ترمیم کنه.
به طور کلی باید بگیم دانش آموزا دو دسته هستند، یا فارغ التحصیل شدند یا این که در حال تحصیل اند‌.
 اگر شما در دسته  داوطلبانی هستید که فارغ التحصیل شدن و میخوان ترمیم انجام بدن، برای ترمیم معدل باید در مدرسه بزرگسالان دولتی ثبت نام کنید. بعد از ثبت نام در مدارس بزرگسالان در تاریخ هایی که بهتون اعلام شده میتونید برای آزمون ترمیم معدل در خرداد ماه شرکت کنید. 
نکته ای که باید بدونید اینه که اگر فارغ التحصیل شدید و قصد ترمیم دارید، نمیتونید برای ترمیم در مدارس غیر دولتی، آموزش از راه دور و یا وابسته به سازمان های دیگه ثبت نام کنید.

اگر شما جز دانش آموزای در حال تحصیل هستید، بعد از ثبت نام آزمون ترمیم معدل باید برای شرکت در آزمون ها جهت ایجاد سابقه تحصیلی در همون تاریخی که مشخص شد به مدرستون یا به یه مدرسه بزرگسالان مراجعه کنید.

در سال های گذشته فارغ التحصیلان برای ثبت نام در ازمون ترمیم معدل باید در مدارس بزرگسالان منطقه و یا محل اخذ دیپلم خود شرکت می کردند. اما همزمان  با تاثیر قطعی معدل در کنکور و افزایش تقاضای داوطلبان جهت ترمیم معدل و شرکت در ازمون ترمیم معدل، فارغ التحصیلان می تونند در سایر مناطق هم ثبت نام و در آزمون شرکت کنند.

سایت مشاهده نمرات ترمیم معدل 

برنامه امتحانات و اعلام نتایج ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۳ رو می تونید به دو صورت دریافت کنید. اولین راه از طریق خودتون به عنوان دانش آموز یا فارغ التحصیله که باید نام کاربری و کلمه عبور تعریف شده توسط مدرسه رو دریافت کنید  و به صفحه کاربری خودتون در سامانه برگزاری امتحانات نهایی وارد بشید. راه دوم هم که ساده تر  از راه اوله به این شکله که شما باید برای دریافت برنامه و تاریخ امتحانات از سایت رسمی آموزش و پرورش یا همون سایت مشاهده نمرات ترمیم معدل اقدام کنید.

سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل

سایت ثبت نام اینترنتی ترمیم معدل و ایجاد سابقه برای کنکور توسط آموزش و پرورش ساخته شده تا داوطلبانی که قصد ترمیم معدل دارند بعد از ثبت نام در این سامانه، به صورت حضوری نیز به یکی از مدارس بزرگسالان مراجعه کنند  تا ثبت نامشون تکمیل شه تا بتونند در آزمون ترمیم معدل خرداد ماه  شرکت کنند.
همچنین بعد از اعلام نتایج ترمیم معدل میتونید از سایت my.medu.irبه عنوان سایت مشاهده نمرات ترمیم معدل استفاده کنید و نمراتتون رو بررسی کنید.

این پایین براتون یه آموزش کامل جهت ثبت نام در سایت آموزش پرورش ترمیم معدل قرار دادیم که می تونید ازش استفاده کنید.

مرحله یک:ابتدا وارد سایت my.medu.ir میشیم، اگر فارغ التحصیل هستید از قسمت والدین وارد بشید، اگر نتونستید وارد بشید از پست (دریافت کد سوابق تحصیلی) کمک بگیرید.

مرحله یک ثبت نام در سایت ترمیم معدل

مرحله دو:بعد  از ورود به سایت  روی گزینه سوابق تحصیلی کلیک کنید.

مرحله دو ثبت نام در سایت ترمیم معدل

مرحله سه: در صفحه  ای که رو به روتون مشاهده میکنید کد سوابق درج شده ، انتهای صفحه، روی گزینه ثبت نام ترمیم معدل یا ایجاد سابقه کلیک کنید. بعد از انجام کارایی که گفته شد مثل تصویر  زیر صفحه ای براتون باز میشه. اینو در نظر داشته باشید که  قبل از هر کاری گزینه پایه تحصیلی را کلیک کنید و گزینه مربوط به خودتون رو انتخاب کنید.

مرحله سه ثبت نام اینترنتی ترمیم معدل

 

 • اگر فارغ التحصیل دوازدهم و سوم دبیرستان هستید و می خواین  ترمیم و یا ایجاد سابقه انجام بدید پیش فرض روی پر کردن مشخصات دیپلم جلو برید و شروع به پر کردن مشخصات مربوطه کنید.
 • اگر متقاضی ترمیم یا ایجاد سابقه پیش دانشگاهی هستید، در سر برگ روی گزینه پیش دانشگاهی نیز کلیک کنید‌.

 بعد چیزایی که گفتیم شروع کنید  به پر کردن مشخصات دیپلم، در مرحله اول باید مشخصات مربوط به تاریخ و مکانی که دیپلمتون رو دریافت کردید وارد کنید.
ممکنه به هنگام پر کردن فرم به یه سری اصطلاحات بر بخورید که سعی کردیم این زیر براتون کامل توضیح بدیم:

کد دانش آموزی : در کارنامه یا مدرک دیپلمتون، کمد دانش آموزی درج شده که باید اینجا وارد کنید.
نظام آموزشی : اگر دوازدهمی هستین که جز دانش آموزای  نظام جدید به حساب میاید. اگر نظام قدیمی هستید گزینه نظام سالی واحدیو بزنید یا این که به دیپلمتون مراجعه کنید اونجا کامل مشخصاتتون نوشته شده.

سال فارغ التحصیلی :  همون سالیه که  تونستید  دیپلم بگیرید.
پایه تحصیلی : اگر دوازدهمی هستید که دوازدهم را انتخاب کنید. اگر هم دوازدهم نیستید گزینه بزرگسال رو انتخاب کنید.
دوره فارغ التحصیلی:  منظور از این گزینه همون سوم متوسطه – دوازدهم – بزرگسال هست.
استان فارغ التحصیلی : منظور همون استانیه که در اونجا مدرک گرفتید.
منطقه فارغ التحصیلی : منطقه ای که در آن فارغ التحصیل شدید رو انتخاب کنید.
مدرسه فارغ التحصیلی : اسم مدرسه ای که در اونجاا فارغ التحصیل شدید رو بنویسید.
رشته دیپلم : رشته خودتون یا رشته ای که میخواین در اون سابقه ایجاد کنید رو  انتخاب کنید.

اینجا برای سابقه تحصیلی عنوان بزار

 اگر در رشته دیگه ای در دبیرستان تحصیل کردید و قصد دارید در یک رشته دیگه ای کنکور بدید باید سابقه تحصیلی ایجاد کنید. لزوم ایجاد سابقه تحصیلی به علت تاثیر قطعی معدل هست. در واقع باید گفت که کنکور فقط 50 درصد در قبولی شما در دانشگاه موثره و 50 درصد دیگه به معدل و نمرات امتحانات نهایی شما بر میگرده به همین علت اگر قصد دارید در رشته ای کنکور بدید که دیپلمشو ندارید باید سابقه تحصیلی ایجاد کنید. برای این که اطلاعات کافی در خصوص نحوه ایجاد سابقه تحصیلی به دست بیارید و متوجه بشید که واجد شرایط ایجاد سابقه تحصیلی هستید یا خیر بهتره مقاله زیر رو مطالعه کیند.

جمع بندی

خب همونطور که توضیح دادیم برنامه امتحانات ترمیم معدل ۱۴۰۳ نشون دهنده خیلی چیزاس. اول از همه باید بدونید که ترمیم معدل رو فقط یک بار می تونید انجام بدونید و فقط در خرداد ماه امکان ترمیم معدل وجود داره.
اگر قصد ایجاد سابقه تحصیلی دارید باید به مدارس بزرگسال مراجعه کنید و طبق تاریخ های مقرر شده جهت شرکت در آزمون به اونجا مراجعه کنید.
اگر دوازدهمی هستید می تونید در مدرسه خودتون یا یه مدرسه بزرگسال جهت شرکت در آزمون نهایی ۱۴۰۳ مراجعه کنید.

قبل از مراجعه به مدارس مورد نظرتون باید از طریق سایت آموزش و پرورش جهت ترمیم معدل به آدرس my.medu.ir یه سری فرم رو پر کنید و به مدرسه مورد نظر تحویل بدید.

سوالات متداول

 • چه کسی نیاز به ترمیم معدل داره؟

  هر کسی که از نمرات نهاییش راضی نباشه می تونه ترمیم انجام بده.

 • آیا در دی ماه و شهریور ماهم میشه امتحان نهایی داد؟

  بله در دی و شهریور امتحان نهایی برگزار میشه ولی برای ترمیم ارزشی نداره و صرفا دانش آموزایی می تونن شرکت کنن که در نهایی خرداد ماه افتادن.

 • چند بار میشه ترمیم معدل انجام داد؟

  طبق اخرین اخبار فقط میشه یه بار ترمیم انجام داد. اگر خبر جدیدی در این خصوص منتشر شد حتما بهتون اعلام میکنیم.

 

نظرات کاربران 4 نظر

ثبت نظر جدید
تجربی ریاضی انسانی هنر زبان فرهنگیان

نظرات ثبت شده
 1. آیدا

  سلام، من دیپلمم ریاضیه، ولی کنکور تجربی ثبت نام کردم، برای تغییر دیپلم ریاضی به تجربی باید چه دروسی رو ازمون بدم؟ آیا هر سه زیست رو باید نهایی بدم??

  • مدیکال استوز

   سلام دوست مدیکالی من 

   خیر فقط دروس دوازدهم کافیه 

 2. سارا

  سلام و خسته نباشید ببخشید منی که ۱۴۰۲ ترمیم معدل دادم،بازم میتونم ۱۴۰۳ترمیم معدل بدم؟

  • مدیکال استوز

   سلام دوست من 

   بله میتونی 

 3. آنا

  سلام وقت بخیر ممکنه با نمره ترمیم معدل خرداد 1403 و درصدای کنکور دی برای سال 1403 انتخاب رشته کرد؟

  • مدیکال استوز

   سلام همراه مدیکالی

   طبق آخرین صحبت ها بله میتونی این کار رو انجام بدی

 4. فاطمه

  سلام وقت بخیر ببخشید ما میتونیم فقط با ترمیم معدل و بدون شرکت در کنکور ۱۴۰۳ و با تراز کنکور ۱۴۰۲ دوباره انتخاب رشته کنیم؟ با اینکه در ۱۴۰۲ در رشته ای پذیرفته شده و در دانشگاه ثبت نام کنیم

  • مدیکال استوز

   سلام دوست مدیکالی من مثل این که تراز کنکور تا دوسال اعتبار داره