مدیکال استوز
پردیس صدر موسوی

مصاحبه با مصاحبه با پردیس صدر موسوی دانشجوی پزشکی تبریز و رتبه ۲۰۳ تجربی

رتبه ۲۰۳منطقه یک کنکور ۹۹ تجربی
مشاوره رشته ریاضی
کنکور سال
0 نظر
رتبه نامشخص منطقه undefined

خلاصه مصاحبه

پردیس دانش آموزی هست که سال دهم یهو وارد مدرسه تیزهوشان میشه و توی جوی قرار میگیره که براش سخت بوده و خیلی تلاش میکنه که به بقیه همکلاسی ها تو درسای مدرسه برسه و با چالش های زیادی روبرو میشه.پردیس جا نمیزنه و هربار زمین میخوره باز پامیشه و ادامه میده.توضیحات پردیس رو از کلاس دهم تا خود روز کنکور از زبون خودش بشنویم...کسی که توی سال دهم با ورود به مدرسه تیزهوشان با چالش های زیادی روبه‌رو میشه ولی کم نمیاره و جا نمیزنه تا بالاخره رتبه ۲۰۳ تجربی رو مال خودش میکنه.

فایل صوتى مصاحبه

مدیکال پادکستمصاحبه با پردیس صدر موسوی دانشجوی پزشکی تبریز و رتبه ۲۰۳ تجربی

متن مصاحبه

مصاحبه کنندهuser
خودتو به بچه‌ها معرفی می‌کنی؟
  userپردیس صدر موسوی

  پردیس صدر موسوی هستم رتبه‌ی۲۰۳ منطقه یک کنکور ۹۹ و دانشجوی پزشکی تبریز و مشاور تیم مدیکال.

مصاحبه کنندهuser
در مورد شروع کنکوری خوندنت برای بچه‌ها میگی؟
  userپردیس صدر موسوی

  من پایه دهم وارد مدرسه تیزهوشان شدم و پایه‌ی دهمم بیشتر صرف این شد که خودم رو بتونم به همکلاسی‌هام برسونم که ازشون توی درسهای مدرسه عقب نیفتم و آزمون ثبت نام نکردم و کتاب تست به اون صورت کار نمی‌کردم.صرفا برای مدرسه خوندم که نمره‌ی خوبی بتونم به دست بیارم.

  userپردیس صدر موسوی

  اما تابستون سال یازدهم آزمون ثبت‌نام کردم و شروع کردم به درس خوندن.

  userپردیس صدر موسوی

  اولش توی مسئله‌ها خیلی مشکل داشتم جوری که توی آزمون مسائل شیمی رو اصلا نگاه هم نمیکردم یا مثلا توی درس فیزیک انقدری به مشکل میخوردم که اوایل شاید در حد ۲۰/۳۰ درصد بودو هر کاری میکردم بالا نمیومد و این خیلی روی اعتماد به نفس من تاثیر گذاشت.

  userپردیس صدر موسوی

  توی همین تابستون سعی کردم که اون مشکل پایه‌ای که دارم رو برطرف بکنم و شروع کردم از صفر و پایه‌ استوکیومتری رو کامل یاد گرفتم چون استوکیومتری پایه شیمی هست. سعی کردم پایه شیمی‌م رو تقویت کنم و خیلی براش زمان گذاشتم.البته اینجوری نبود که خیلی به خودم فشار بیارم و روزی حدود ۴ ساعت مطالعه می‌کردم ولی خب پیوستگی رو داشتم و اینطوری شیمی‌م بهتر شد.ولی همچنان فیزیکم خیلی لنگ میزد.

  userپردیس صدر موسوی

  زیست چون تو دهم مشکل داشتم خیلی براش وقت گذاشته بودم و خوب یاد گرفته بودمش ونقطه قوتم بود‌. یادمه اولین  آزمونم رو ۱۰۰ زدم.

  userپردیس صدر موسوی

  با توجه به اینکه توی آزمون درصد زیستم۱۰۰بود و بقیه درصدها تعریفی نداشت تراز من اولین آزمون ۶۰۰۰ شد و این تقریبا بهم انگیزه داد چون انتظار داشتم که از این پایین‌تر باشه.

  userپردیس صدر موسوی

  اولین آزمون مهر پیشرفت خیلی زیادی داشتم و تراز اولین آزمونم ۶۸۰۰ شد و خیلی نگران بودم که بتونم حفظش کنم و افت نداشته باشم واسه همین مجبور شدم ساعت مطالعه رو از مهر بالاتر ببرم و با این که مدرسه میرفتم سعی کردم همون ۴ساعتی که داشتم میخوندم رو با مدرسه حفظ بکنم.

  userپردیس صدر موسوی

  تا اسفند ماه آزمونی که ثبت‌نام کرده بودم رو کار میکردم و ترازم نزدیک ۷۰۰۰ بود.

  userپردیس صدر موسوی

  سال یازدهم روزایی که مدرسه نمیرفتم ۶/۷ ساعت مطالعه داشتم.

  userپردیس صدر موسوی

  از عید یازدهم دیگه خیلی جدی‌تر خوندم و مسافرت و اینجور چیزا رو کلا تعطیل کردم و ساعت مطالعه‌ی من رفت رو ۸/۹ ساعت.

  userپردیس صدر موسوی

  از عید به بعد یازدهم و تابستون دوازدهم ساعت مطالعه‌ی من رنج ۸/۹ ساعت بود.

  userپردیس صدر موسوی

  مهرماه پایه دوازدهم  روزاییکه مدرسه داشتم ساعت مطالعم حدود ۵/۶ و روزاییکه مدرسه نداشتم ۱۰/۱۱ بود و اینو حفظ کردم تا خرداد ماه. ترازم رو ۷۰۰۰ بود و گاهی یه مقدار افزایش داشت  ۷۲۰۰ میشد گاهی هم افت داشت و ۶۶۰۰ میشد.ولی به صورت میانگین همیشه رو همون ۶۹۰۰و خورده‌ای میچرخید.

  userپردیس صدر موسوی

  همونطور که گفتم درصد فیزیکم خیلی پایین بود و من کل پایه‌ی یازدهم رو داشتم با فیزیک سر و کله میزدم و واقعاخیلی برام سخت بود. از منبع‌های مختلف کار می‌کردم ویدیوهای مختلف میدیدم خیلی برام چاره ساز نبودند خیلی نمیتونستم ارتباط بگیرم. تابستون دوازدهم یک کلاس ثبت نام کردم اون استاد مجبورمون می‌کرد که هر هفته‌‌۳۰۰تا تست به عنوان تکلیف ارائه بدیم به کلاس از درس فیزیک و اون تست‌های خیلی زیاد کار کردن فیزیک من رو به شدت تقویت کرد یعنی میشه گفت به صد رسیدم توی دوازدهم و معمولا دیگه  درصد فیزیکم کمتر از ۸۷ درصد نمیشد.

  userپردیس صدر موسوی

  میانگین درصدهام رو اگه بخوام مثلا نقطه قوت و ضعف بگم توی مسئله‌ها خوب بودم.زیست چون سوالاش رو یه مقدار میپیچوند یه کوچولو توی زیست نقص داشتم ولی خب سعی می‌کردم با بررسی کردن هر چهار تا گزینه میزان اشتباهاتم رو توی زیست هم کمتر بکنم.

  userپردیس صدر موسوی

  متاسفانه چون کنکور مارو به خاطر کرونا ۲ماه عقب انداختند و من جمعبندیم رو کرده بودم درسهایی که باید رو خونده بودم دچار یه خستگی شدم ولی تمام سعیم رو کردم که نذارم ساعت مطالعم افت بکنه و رو مرحله‌ی تثبیت بودم یعنی چیزایی که خونده بودم فقط داشتم مرور می‌کردم که توی کنکور فراموششون نکرده باشم.چیز جدیدی برای خوندن نداشتم.

  userپردیس صدر موسوی

  آزمونای ما از بهمن غیرحضوری شد و اون بازه متاسفانه تقلبها خیلی زیاد شد و ترازهای قلمچی خیلی افت کرد و یه جور بی‌انگیزگی ایجاد میکرد.خیلیا غیبت میکردن، آمار آزمون‌ها اومد پایین اما خب من سعی کردم اصلا با این حال غیبت نداشته باشم و همه‌ی آزمون‌ها رو تو همون پردازش اول شرکت بکنم.

  userپردیس صدر موسوی

  و در نهایت ما ۳۱ مرداد کنکور دادیم تقریبا میشه گفت نتیجم هم همون مشابه آزمون‌هام شد.

مصاحبه کنندهuser
درصدهای کنکورت رو به خصوص اختصاصی هارو میگی؟!
  userپردیس صدر موسوی

  کنکور ۹۹ کنکور سختی بود و در نتیجه درصدها هم مقداری پایین‌تر از سال‌های دیگه هست.

  userپردیس صدر موسوی

  زیست ۷۲ درصد

  userپردیس صدر موسوی

  ریاضی۷۱ درصد

  userپردیس صدر موسوی

  فیزیک ۶۰ درصد (متاسفانه خراب کرده بودم)

  userپردیس صدر موسوی

  شیمی۷۰ درصد

  userپردیس صدر موسوی

  میانگین درصدام تقریبا ۷۰ بود.

مصاحبه کنندهuser

خیلی هم عالی! به خصوص درس شیمی که یهو سال۹۹ سبک سوالات تغییر کردن و خب حالا یه جهش چشمگیری توی درسها داشتیم و شما از پسش براومدی.

با توجه به اینکه سال دهم وارد یه جو جدید(تیزهوشان) شدی و احتمالا همکلاسیات از قبل خیلی با شرایط اوکی بودن و همه چیز  تقریبا جز روتینشون بود چطور تونستی شرایط رو مدیریت بکنی؟
  userپردیس صدر موسوی

  خب مدیریتش برام خیلی سخت بود یعنی اصلا راحت کنار نیومدم و یکی دو ماه اول هرروز تو خونه گریه‌م میگرفت چون وقتی معلم یه‌ مبحثی رو می‌گفت بچه ها میگفتن عع خانم یادش بخیر اینارو همه رو تو راهنمایی خوندیم درحالی که اون مطالب به گوش منم نخورده بود تا حالا.

  userپردیس صدر موسوی

  سطح سوالات تیزهوشان خیلی بالا بود و من بهش عادت نداشتم. اولش نمراتم خیلی افت داشت برای منی که تا نهم همیشه معدلم ۲۰بود این خیلی سنگین بود و واقعا خیلی سرش اذیت شدم.

  userپردیس صدر موسوی

  اما دیگه تقریبا امتحانای ترم اول بود که تصمیم گرفتم به خودم بیام و با مطالعه‌ی خیلی بالا برای اون امتحانها خوندم یادمه برای زیست که خیلی توش مشکل داشتم اولا تصمیم گرفتم که ویدیو ببینم و برای من موثر بود. ویدیوهای آقای موقاری رو میدیدم که بصورت رایگان هم توی سایت آلا هست.این فیلما تو فهمیدن مفهوم اولیه درسا خیلی بهم کمک کرد.سعی کردم روشهای مطالعه‌م رو تغییر بدم چون من تو راهنمایی علوم خونده بودم ینی اینجوری نبود که زیست شیمی فیزیک بخونم ولی بچه هایی که از قبل تو تیزهوشان بودن به اون سبک عادت داشتند.

  userپردیس صدر موسوی

  دوست من آدم خیلی درس خونی بود آدمی بود که خیلی به آزمونا اهمیت میداد و میتونم بگم یکی از علت‌های موفقیت من همین دوستم بود چون من میدیدم که سال دهم اون آزمون ثبت نام کرده بود همیشه شنبه‌ها توی مدرسه برنامه‌ریزی می‌کرد‌ برای خودش.یعنی امروز که مثلا قلم چی داده بود از شنبه برنامه‌ریزی می‌کرد برای دو هفته‌ی آینده و من خب این تلاشش رو میدیدم و همواره این حس رقابت در من هم ایجاد میشد که خودم رو بهتر بکنم.

  userپردیس صدر موسوی

  به هر حال پایه‌ی دهمم ضعیف‌تر از بقیه‌ی پایه‌ها گذشت و معدلم هم حتی یه مقدار افت کرد اما از نیم سال دوم به جو عادت کردم روش مطالعه‌ی درسارو، درسنامه‌ی مطلوب خودم رو، ویدیوهایی که کمکم بکنه رو پیدا کرده بودم و با روش تدریس معلم‌ها تونسته بودم ارتباط برقرار کنم ولی باز هم با اینکه بهتر شدم نسبت به نیم سال اول اما تمام پایه‌ی دهم رو فقط تمرکزم روی تشریحی خوندن و به مدرسه رسیدن بود.

  userپردیس صدر موسوی

  در هر صورت سعی کردم فقط به جای اینکه حسرت اینو بخورم که این از من قوی‌تره اون از من قوی‌تره خودم رو بیارم بالاتر و یک مقدار صبور باشم به دنبال حل مشکلات خودم باشم و این باعث شد که راه خودم رو بتونم پیدا کنم.

مصاحبه کنندهuser
با توجه به اینکه صددرصد یه سری مواقع‌ افت داشتی و شرایط به اون شکلی که میخواستی رقم نمیخورده پیش اومده بود فکر کنی که من سال اول نمی‌تونم نتیجه بگیرم؟ شاید باید یه سال دیگه بمونم؟ اینایی که سال اول نتیجه می‌گیرند حتما باید یه چیز خیلی خیلی خاصی داشته باشن که بتونن؟
  userپردیس صدر موسوی

  آره من همون سال یازدهم که گفتم دیگه جدی شروع کردم استارتش از همینجا بود.

  userپردیس صدر موسوی

  یعنی تراز خودم رو میدیدم رتبه‌هارم میدیدم بعد با خودم میگفتم این همه آدم هست که از من بهترن و چرا من باید قبول بشم؟ و میگفتم اوکی پزشکی نشد یه رشته دیگه میرم و برام خیلی سخت بود گفتن این حرف من از همون ۵/۶سالگی با آرزوی پزشک شدن زندگی کرده بودم و اینکه بخوام ازش بگذرم خیلی برام سخت بود.

  userپردیس صدر موسوی

  یادمه اون دوره خیلی گریه می‌کردم که من نمی‌تونم خیلی داره بهم فشار میاد چون پدرم خیلی کمال‌گراست میگفت که نه تو این حق رو نداری بری یه رشته دیگه و خانوادم خیلی فشار میاوردن بهم مخصوصا پدرم و خب به خاطر حرف پدرم سر پا شدم و دوباره شروع کردم به خوندن. یعنی نمیذاشتن که بیخیال بشم.

  userپردیس صدر موسوی

  دوباره شروع کردم به خوندن. دوازدهم خوب پیش رفت اما باز یک برهه‌ی کاهش تراز داشتم که ترازم از۶۹۰۰ افت کرد به ۶۵۰۰ و مثلا رتبه در منطقه زده ۲۰۰۰با خودم میگفتم خب این به درد نمی‌خوره تو با ۲۰۰۰ پشت بمونی یا با ۲۰۰۰۰هزار برای تو فرقی نداره تو فقط قراره پزشکی بری این منو خیلی ناامید میکرد.

  userپردیس صدر موسوی

  ولی اینجوری نبودم که ناامید شدن باعث بشه بی‌خیال بشم چون من خیلی دیدم بچه هاوقتی می‌بینن نمیتونن برسن میگن خب بیخیال.یه آزمونو که خراب میکنن انگیزشون رو از دست میدن میگن من هرچقدر تلاش کنم بهتر نمیشم. من این شکلی نبودم وقتی میدیدم نتیجه‌م بد میشه ترازم پایین میشه آزمون بعدیش رو خیلی بیشتر میخوندم.

  userپردیس صدر موسوی

  یادمه آزمونی که ترازم ۶۵۰۰شد آزمون بعدش ۳/۴تا منبع کار کردم که تراز بره بالا تست زماندارم رو و ساعت مطالعم رو خیلی برم بالا که به حالت اولیه برگرده و همیشه در فکر این بودم که حالا چجوری مشکل رو حل کنم و جبران کنم هیچوقت این شکلی نبودم که به خودم بگم که نتونستی پس دیگه بیخیال نخون!

  userپردیس صدر موسوی

  وقتیم که کم میاوردم شاید استراحت میکردم نمیگم خسته نشدم ولی خب جا نمیزدم اگه میخواستم جا بزنم مشوق‌هایی مثل پدر و مادرم بودند که اجازه‌ ندن و تشویقم بکنند توانایی‌هامو بهم یادآوری کنند و خب این همواره بهم انگیزه میداد که بهتر از این چیزی که هستم بشم.

 

مصاحبه کنندهuser
بنظرت بچه های یازدهمی که احتمالا اغلبشون سال دهم خیلی مطالعه‌ی جدی نداشتند از اینجایه مسیر به بعد چه فاکتورهایی رو باید رعایت بکنند؟
  userپردیس صدر موسوی

  مستقیم به خود بچه‌ها میگم: ببینید بچه‌ها الان توی بازه ای هستید که خیلی براتون سرنوشت‌سازه پایه‌ی دوازدهم به اندازه‌ی خودش سختی داره.

  userپردیس صدر موسوی

  پایه‌ی دوازدهم شما باید سه تا پایه رو با هم بخونید و خود درسهای دوازدهم چندان ساده نیست. نمیخوام بهتون استرس وارد کنم اما هر چقدر که از این طرف زودتر شروع کنید کارتون اون طرف راحت‌تر میشه.

  userپردیس صدر موسوی

  اگر دهم رو کم کاری کردید ایرادی نداره از همین یازدهم شما شروع بکنید به خوندن یازدهم رو خوب بخونید تابستونی که پیش روتون هست  دهم رو جمع میکنید و هم یازدهم رو مرور میکنید و پایه دوازدهم رو با خیال راحت‌تری شروع می‌کنید.

  userپردیس صدر موسوی

  نمیگم بچه‌هایی که از دوازدهم شروع کردن موفق نمیشن اما خب خیلی فشار بیشتری رو نسبت به کسایی که زودتر شروع کردن و ساعت مطالعه‌‌های خیلی بالاتری رو دارن متحمل میشن.

  userپردیس صدر موسوی

  یعنی اگر که شما الان یازدهمتون رو خوب جمع  کنید شاید تو پایه‌ی دوازدهم با ۸/۹ ساعت خوندن بتونید کسی رو که داره ۱۲/۱۳ساعت میخونه ولی از دوازدهم شروع کرده رو برسونید و باهاش برابری بکنید.

  userپردیس صدر موسوی

  اینه که ازتون میخوام هر جایی که هستید توی هر سطحی که هستید اگر خیلی ضعیفید اگر اصلا نخوندید حتما از الان شروع کنید و تا جایی که میتونید یازدهمتون رو جمع کنید و خیلی نگران پایه‌ی دهم نباشید.

  userپردیس صدر موسوی

  البته یه سری چیزها مثل ریاضی که پیش نیاز هست سعی کنید تابع و مثلثات روبلد باشید خیلی کمک میکنه که مباحث بعدی روخیلی خوب‌تر یاد بگیرید. استوکیومتری شیمی رو از الان حلش بکنید چون واقعا پایه‌ی شیمی هست خودتون میدونید که توی بازده درصدی، درصد خلوص چقدر ترکیب میشه و توی پایه‌ی دوازدهم هم پایه‌ی خیلی از مطالب هست.

  userپردیس صدر موسوی

  اگر ضعف پیش‌نیازی دارید وتوی مفاهیم اصلی تابع، مثلثات، استوکیومتری ضعف داریدحتما حلش بکنید.

  userپردیس صدر موسوی

  بچه‌ها اگر که زیست رو خوب نخوندید توصیه میکنم اون بخشی که در مورد بافت‌های مختلف صحبت کرده و پیوندی،پوششی و عصبی اینارو توضیح داده حتما خوب بخونید خیلی توی تستا سوال ترکیبی از این مطالب میبینید. سعی کنید زیست رو همیشه مرور بکنید چون زیست درسی نیست که اگر مثلا قراره فصل ۷ سوال بیاد دیگه بقیه‌ی فصل‌ها ترکیب نشه باهاش از هر فصلی ترکیب خواهید دید.

  userپردیس صدر موسوی

  وقتی که وارد مباحث گیاهی میشید حتما اول دهم رو دوره کنید بعد برید سراغ مباحث یازدهم.و درکل سعی کنید که روی مباحث پیش نیاز تسلطتون رو بیشتر بکنید تا مفاهیم بعدی رو خیلی بهتر بفهمید.

  userپردیس صدر موسوی

  هیچوقت برای شروع دیر نیست اگر تا الان خیلی ضعیف بودید و تا الان اصلا نخوندید کم‌کم شروع کنید جوگیر نشید اگر که تا الان ساعت مطالعه‌تون صفر بوده ۱ بوده انتظار نداشته باشید که فردا یهو ۸/۹ ساعت بخونید سعی کنید آروم آروم ساعت مطالعه روببرید بالا که حفظ بشه  و آرمانی برنامه نریزید برای خودتون.برنامه‌هاتون با توجه به توانایی‌هاتون باشه که بتونید اجرا بکنید اعتماد به نفس بگیرید و انگیزه‌تون رو از دست ندید.

مصاحبه کنندهuser

به عنوان صحبت آخر برای بچه‌ها چی داری؟
  userپردیس صدر موسوی

  خیلی از بچه‌ها هستن که به خودشون باور ندارند و شاید خانواده‌هاشون خیلی داره بهشون فشار میاره و شاید دارن لج میکنن و نمیخونن. بچه‌ها باور کنید آینده و سرنوشت فقط برای شماست. یعنی دارید سرنوشت خودتون رو رقم می‌زنید نه کس دیگه‌ای رو توی هر جا و هر سطحی که قرار دارید از شروع کردن نترسید، از اشتباه کردن نترسید،  وقتی تعداد غلطاتون بالاست بیخیال تست‌زدن نشید، اگر میبینید که مبحث آزمون رو کامل نرسوندید غیبت نکنید.

  userپردیس صدر موسوی

  منظم بودن، پیوستگی، استمرار یکی از موثرترین عامل های موفقیت هست. هر چقدر که بتونید نظم رو توی زندگی کنکوریتون و بعدا حتی تو زندگی شخصیتون تقویت بکنید همونقدر زندگیتون بهتر میشه.

  userپردیس صدر موسوی

  توصیه می‌کنم که ساعت مطالعه‌تون رو حتما تثبیت بکنید.سعی کنید ساعت خواب و بیداری منظمی داشته باشید و همیشه طبق برنامه پیش برید.

  userپردیس صدر موسوی

  و در نهایت از غلط زدن، از اشتباه کردن، از تراز پایین و زمین خوردن نترسید هرجایی که احساس کردید اشتباه اومدید از برگشتن به عقب نترسید.

  userپردیس صدر موسوی

  « واقعا هیچ وقت برای شروع دیر نیست» این حرف درسته ولی فکر نکنید که یه ماه مونده به کنکور هم شروع کنید همه چی رو جمع میکنید.یادتون باشه که کنکور یه رقابته و چند صد هزار نفر براش تلاش میکنند.من فکر می‌کنم که اون چیزی که شما رو لایق رسیدن به هدفتون میکنه فقط و فقط تلاش و پشتکار شماست و نترسیدن از شکست هست.

  userپردیس صدر موسوی

  بی‌خیال نشید تا پای جون برا چیزی که میخواید بجنگید که حسرت خوردن واقعا یکی از بدترین حسای دنیاست.

نظرات کاربران

رشته تحصیلی

هیچ نتیجه ای یافت نشد!

نظری برای این دانش آموز ثبت نشده است