آزمون ماز بهتره یا قلم چی؟🧐 مصاحبه با ریحانه قاسمی رتبه برتر کنکور تجربی ۱۴۰۲😎🔥

آزمون ماز بهتره یا قلم چی؟🧐 مصاحبه با ریحانه قاسمی رتبه برتر کنکور تجربی ۱۴۰۲😎🔥
ریحانه قاسمی 14 ماه مشاوره با مدیکال
1387منطقه 2

این قسمت رادیو مدیکالمون مقایسه آزمون قلم چی و آزمون ماز از نظر ریحانه قاسمی قبولی داروسازی دانشگاه شیراز هست که تجربه شرکت در هر ۲ تا آزمون رو داشته👊 اگر تو هم نمیدونی ماز بهتره یا قلم چی؟ پس با ما همراه شو😎🔥 -مقایسه ازمون های ماز و قلمچی! -داستان ریحانه😍✨ -برنامه راهبردي ازمون ها 📚📝 -سطح سوالات ازمون ها 🧮 -مزیت و معایب هر ازمون🔍 -صرفه اقتصادی و مبالغ دو ازمون🔐 - همه مواردی که باید در مورد این دو ازمون بدونید! 🖇️ -چالش های ریحانه… 🤨 -توضیحات ریحانه در رابطه با دو درس زیست و زمین شناسی😎🤩

امروز قراره در کنار یکی از رتبه برتر های کنکور 1402 راجع به اینکه آزمون قلمچی بهتره یا آزمون ماز صحبت کنیم.

مدیکال استوز
مدیکال استوز

خودتو معرفی میکنی؟

ریحانه قاسمی
ریحانه قاسمی
1387منطقه 2

سلام من ریحانه قاسمی هستم از شهر زنجان. سال اول کنکورم که امسال (کنکور تجربی 1402 ) هست، رشته داروسازی دانشگاه شیراز قبول شدم. 

مدیکال استوز
مدیکال استوز

راجع به سال کنکورت و کار هایی که از سال دهم و یازدهم تا دوازدهم انجام دادی برامون میگی؟

ریحانه قاسمی
ریحانه قاسمی
1387منطقه 2

من از دهم درس میخوندم ولی خب نه اونقدر جدی.

جدی خوندن و مدل کنکوری خوندن من از سال یازدهم شروع شد.

من سال دهم تمرکزم بیشتر رو این بود که ساعت مطالعه رو زیاد کنم و خودم رو به درس خوندن عادت بدم. سال یازدهم بیشتر هدفم این بود که آزمون و خطا بکنم و چیزهای مختلف رو امتحان کنم که سال کنکور نخوام درگیر امتحان کردن چیزای مختلف بشم و خداروشکر این خیلی بهم کمک کرد که سال دوازدهم رو خیلی سر در گم نگذرونم‌. و سال دوازدهمم که جدی خوندن برای کنکور بود.

مدیکال استوز
مدیکال استوز

درباره بازه تابستون و مهر سال دوازدهمت برامون میگی که چیکار کردی و برنامت چجوری بود؟

ریحانه قاسمی
ریحانه قاسمی
1387منطقه 2

خب من همونطور که گفتم سال یازدهمم فقط آزمون و خطا بود و من یازدهم آزمون قلمچی و ماز رو شرکت میکردم که ببینم میتونم هندل کنم برای سال دوازدهم؟ و خب دیدم خوبن و سوالات خوبی دارن.

برای سال دوازدهم از همون اول تابستون هم آزمون ماز رو ثبت نام کرده بودم و هم آزمون قلمچی جفتشو شرکت میکردم. تابستون دوازدهم خوندن خیلی به درد من خورد و به نظرم یک چیزی که منو جلو انداخت تابستون خوندن بود و خوب خوندم و سفت چسبیدم.

تابستون هم ماز رو میدادم هم قلمچی رو و چون برنامه هاشون شبیه هم بود خیلی اذیت نمی‌شدم و خب مدرسه هم نبودش میتونستم به یه سطح مطالعه خوبی برسم و پایه رو هم یه مروری بکنم.

مهر که شد اولش سخت بود هندل کردن ساعت مطالعه، مدرسه رفتن، عادت نداشتیم بالاخره ولی جلوتر که رفت به اونم عادت کردم و تونستم هندل کنم.

مدرسه هم که میرفتیم یه تایمی رو میذاشتم و داخل همون مدرسه میخوندم بالاخره مدرسه از آدم تایم میگیره.

 آزمون ماز و قلمچی رو هم همزمان میدادم و همونطور که گفتم چون برنامه راهبردی ها شباهت داشت سردرگمی برام ایجاد نمیکرد. 

پیش رفتیم و سال دوازدهم تا آخر اسفند مدرسه هم رفتم. بعد اسفند هم که درسها تموم شد شروع کردیم به جدی خوندن برای آزمون های مختلف.  آزمونهای دیگه رو هم  PDF هاشون رو میزدم. اون اواخر 4 تا آزمون جامع‌‌ سنجش رو هم شرکت کردم و دیگه رسیدیم به کنکور.

مدیکال استوز
مدیکال استوز

چی شد که تصمیم گرفتی در آزمون ماز و قلم چی همزمان شرکت کنی؟

ریحانه قاسمی
ریحانه قاسمی
1387منطقه 2

من قلمچی رو از خیلی وقت پیش شرکت میکردم از همون کلاس ششم برای آزمون تیزهوشان میدادم و دوران راهنمایی هم شرکت میکردم و با سطح سوالاتش آشنایی داشتم و میدونستم تیپ سوالات قلمچی چطوریه.

خیلی تعریف شنیده بودم که ماز آزمون خوبیه و رتبه برتر زیاد داره و تو مدرسه هم دبیرامون تعریف میکردن بعد که بررسی کردم دیدم برنامه هاشون تقریبا یکسانه.

 یه چیزی هم که شنیده بودم و تو چنل مدیکال هم دیده بودم برای کنکوریا این بود که هر چی بیشتر آزمون بدیم بهتره.

منم آدمی نبودم که همش بشینم کتاب بخونم و درس بخونم بیشتر دوست داشتم آزمون بدم ببینم چقدر یاد گرفتم. بخاطر همین گفتم آزمون ماز رو هم در کنار آزمون قلم چی یه امتحان کنم ببینم سطح سوالاتش چطوره.

یادمه اولین آزمون مازی رو که دادم سال یازدهم بود اگه اشتباه نکنم اون موقع زیست و شیمی بود مباحث آزمون و درصد یکی از درسام منفی شد. بعد گفتم همچین آزمونی هست حیفه از دستش بدم و خب برنامه راهبردی ها هم که یکیه، و از اونجایی که تایمشون هم نزدیک به هم بود، آزمون ماز پنج شنبه بود قلمچی جمعه، گفتم اگه بتونم هندل بکنم اینارو با هم بدم خوب میشه. هم سوالات مختلف رو میبینم و هم آزمون آزمایشی بیشتری میزنم.

مدیکال استوز
مدیکال استوز

از تجربه‌ خودت در رابطه با آزمون ماز برامون میگی؟ به طور کلی اگه بخوای ارزیابی کنی فکر میکنی چه ویژگی های مثبت و منفی ای داره؟

ریحانه قاسمی
ریحانه قاسمی
1387منطقه 2

قطعا همه آزمونا ویژگی های مثبت و منفی دارن ولی آزمون ماز تو هر آزمون یجوری شبیه سازی میکرد که تو آزمون یه درس سخت باشه یه درس دیگه آسون باشه ولی سطح سوالات متوسط رو به بالا بود.

و اینکه برای هر آزمون مدلای مختلف رو طراحی میکردن این مارو برای کنکور آماده میکرد. چون ما نمیدونستیم تو کنکور کدوم درس قراره سخت باشه کدوم آسون. اینکه متغیر بود این قضیه و  یکیش راحت بود یکیش سخت بود خیلی کمک می‌کرد.

 سوالات جون داری هم داشت و ایده های جدید زیاد توی آزمون ماز دیدم، یعنی یه سری سوالات بود که مثلشو ندیده بودم ولی مدلای جدید توی ماز میدیدم و ماز به نظرم یه آپشن خیلی خوبی که داشت آپدیت بودنش بود.

شما میدونید که کنکوری های 1402 با خبر های مختلف دست و پنجه نرم میکردن یعنی هر روز میگفتن عمومیا هست، عمومیا نیست، دفترچه ها این مدله، سوالات این مدله و... ماز یه خوبی ای که داشت بعد هر آزمون خیلی سریع آزمونهاش رو آپدیت میکرد و شبیه کنکور میکرد که بچه ها خیلی استرس نگیرن و من این ویژگی آزمون های ماز رو خیلی دوس داشتم.

مدیکال استوز
مدیکال استوز

در رابطه با آزمون قلمچی هم یه توضیح کلی میدی؟

ریحانه قاسمی
ریحانه قاسمی
1387منطقه 2

همونطور که گفتم من از قبل قلمچی رو میدادم، قلمچی یه آپشن خوبی که اضافه کرد برای نهم این بود که بچه ها هم میتونستن آنلاین آزمون بدن هم حضوری که فکر میکنم به درد کنکوریای امسال خیلی میخوره. من خودم به شخصه یک سری آزمون هارو آنلاین شرکت میکردم ولی خب آخرا برای عادت به فضای جلسه حضوری میرفتم.

و قلمچی هم سوالات سخت زیاد داشت این خیلی آپشن خوبی بود مخصوصا تو بخش ریاضی و زیست و اون موقع یه گلایه ای که از آزمون ماز و قلمچی میکردن این بود که سوالات استاندارد نیستن و سطح سوالاتشون بالاست. ولی کنکور 1402 به ما ثابت کرد که خود کنکور استاندارد نیستش چه برسه به آزمونها. و این سطح سوالات سخت خیلی به درد می‌خورد. من اون آخرا قلمچی رو که میزدم ریاضی رو خیلی سخت میگرفتن و میدونستم نباید از ریاضی انتظار زیادی داشته باشم. این آپشن خوب آزمون قلمچی بود به نظرم .

مدیکال استوز
مدیکال استوز

اگر بخوای سطح سوالات آزمون ماز و قلم چی رو باهم مقایسه کنی فکر میکنی کدومشون سوالات استاندارد تر و کدومشون سوالات سخت تری رو داشته؟

ریحانه قاسمی
ریحانه قاسمی
1387منطقه 2

به نظرم در هر دو تا آزمون ماز و قلم چی سطح سوالات درس به درس متفاوته.

برای زیست سوالات قلمچی سخت تر بودن ولی سوالات آزمون ماز نکته دار تر بودن. قلمچی به نظرم زیستش سطح بالا تر بود.

برای درس فیزیک، فیزیک ماز خیلی سخت تر بود، قلمچی بگیر نگیر داشت اکثر موقع ها آسون بود یه وقتایی هم سخت میشد ولی در کل  آزمون ماز فیزیک سخت تری داشت.

برای شیمی، ماز اینطور بود که خیلی سوالات حل کردنی طولانی داشت که به درد کنکور امسال می‌خورد ولی در کل حلیات طولانی داشت و زمان گیر تر بود. سوالات شیمی آزمون قلمچی آسون تر بود ولی شیمی قلمچی بیشتر تو بخش سوالات مفهومی بچه هارو گیر مینداخت و نکته دار تر بود. ولی ماز سوالات شیمی مسئله ای  قوی تری داشت.

برای ریاضی یه وقتایی سوالات ماز سخت تر بود یه وقتایی قلمچی، ولی تقریبا قلمچی ریاضی سخت تری داشت و ماز ریاضی نکته دار تری داشت.

برای درس زمین هم، زمین قلمچی اکثرا خیلی آسون بود یعنی سوالات کتاب بود و من خودم به شخصه زمین قلمچی رو کمتر از 5 دقیقه میزدم. ولی زمین‌ آزمون ماز سوالات خیلی سخت تری داشت و ایده های جدید تری هم داشت.

قلمچی یک باگی که داشت این بود که دفترچه ها رو جدا نمیکرد اما آزمون ماز دفترچه هاش جدا بود و تایم بندی خاص داشت مثل کنکور، ولی قلمچی دفترچه ها رو باهم میگرفتن. حتی پشتیبانم همینطور. اگه توی دفترچه هم نگاه کنید سوالات زمین اکثرا نصف صفحه میشدن طولانی نمیشد تایپشون ولی برای ماز سوالاتش دو صفحه میشد. 

مدیکال استوز
مدیکال استوز

به عنوان کسی که تجربه شرکت در آزمون ماز و قلم چی رو داره اگه بچه ها بخوان با یک آزمون پیش برن و فقط یک آزمون رو ثبت نام کنن پیشنهاد تو کدوم آزمونه؟

ریحانه قاسمی
ریحانه قاسمی
1387منطقه 2

من اگه خودمم میخواستم پشت کنکور بمونم آزمون ماز رو شرکت میکردم.

اینم بگم که در کل هر چی آزمون بیشتر بهتر. هرچی نمونه سوالات بیشتری بچه ها ببینن از موسسات مختلف، طرز فکرای مختلف، خیلی بهتره.

ولی اگه قرار بود ثبت نام بکنم آزمون ماز رو ثبت نام میکردم. کارنامه و پاسخنامه ماز خیلی کامل تر بود. قلمچی یه سری سوالات رو توضیح نمی‌داد.

و دلیل دیگه ای که هست اینه که قلمچی همیشه سوالاش پخش میشه و به شخصه یه وقتایی سوالات رو از چهارشنبه داشتم و نتیجه واقعی نبود. اگه من آزمون میدادم و درصدای ماز و قلمچی شبیه هم میشد رتبه هام توی ماز خیلی بهتر بود نسبت به قلمچی و من اگه قرار بود ثبت نام کنم بازم ماز رو ثبت نام میکردم.

هزینه های امسال ( کنکور 1402 ) آزمون ماز و قلمچی خیلی باهم متفاوت بودن آزمون قلمچی از 5 تومن تا 8 تومن متغیر بود مبلغش تو شهرهای مختلف ولی این مبلغ برای آزمون ماز بین 2 تا 3 تومن بوده. بازم تو شهر های مختلف متغیره. 

مدیکال استوز
مدیکال استوز

گفتی که برنامه های راهبردی قلمچی و ماز تقریبا شبیه هم بوده، مقطعی از زمان بوده که شبیه هم نبوده باشن و بخوایم با هم بررسیش کنیم؟

ریحانه قاسمی
ریحانه قاسمی
1387منطقه 2

چرا میشد، حتی گاها بعضی آزمونها در حد چند صفحه با هم متفاوت بودن یه وقتایی قلمچی جلوتر میفتاد و یه وقتایی ماز. ولی من سعی می‌کردم طبق اون آزمونی که جلوتره بخونم که قبلی رو هم پوشش بده ولی گاهی وقتا میشد که نمیتونستم برسونم. اگه اشتباه نکنم تو بازه اردیبهشت یکم تفاوت داشتن و یکیم آخر اسفند.

 ولی من سعی می‌کردم طبق اونی که جلوتره بخونم و اگه نمی‌رسیدم هم به هرحال آزمون رو میدادم و فکر میکنم سال یازدهم تو هیچ کدوماز آزمون های قلمچی و ماز غیبت نداشتم.

با این حال سوالات رو که میبینی با اینکه نخوندی اما تو بخش یادگیری بالاخره کمکت میکنه.

مدیکال استوز
مدیکال استوز

درباره تحلیل آزمون، با در نظر گرفتن اینکه آزمون ماز و قلم چی رو باهم شرکت میکردی، چجوری مدیریتش میکردی و اینکه هر دو آزمون رو تحلیل میکردی یا نه؟

ریحانه قاسمی
ریحانه قاسمی
1387منطقه 2

یه چیزی که من تو سال کنکورم یاد گرفتم این بود که چیزی که خیلی اهمیت داره همون تحلیل آزمونه. یعنی شما هر چقدرم آزمون بزنی ولی تحلیلش نکنی فایده خاصی نداره.

تو اون تایم برا منم چالش بود دو تا آزمون با هم و اون آخرا آزمونهای مختلف هم میزدم و بیشتر هم میشد ولی من ماز رو که پنجشنبه میدادم سعی میکردم همون موقع که پاسخ میاد شروع کنم به تحلیل کردن چون پاسخنامش طولانی تر بود بیشتر طول می‌کشید. تحلیل می‌کردم که یه حالت مرور هم برای قلمچی میشد چون شبیه بودن.

جمعه قلمچی رو میدادم و بعدش ادامه ماز رو تحلیل می‌کردم تا پاسخنامه قلمچی بیاد، بعدم قلمچی رو تحلیل می‌کردم. یه وقتایی حتی ممکن بود یه تایمی از شنبه‌ ام رو هم بگیره و سعی می‌کردم دفترچه رو ببرم مدرسه یا حتی بعد از ظهرش قلمچی رو تموم بکنم بعد برم سراغ درسام.

مدیکال استوز
مدیکال استوز

تایم های استراحتت چجوری بوده؟

ریحانه قاسمی
ریحانه قاسمی
1387منطقه 2

تایم استراحت ثابتی نداشتم ولی سعی می‌کردم یه مقدار خوبی بخونم مثلا 1 ساعت و نیم، 2 ساعت بشه دوباره یه مقدار استراحت بکنم. سعی می‌کردم برنامم رو در طی روز بزارم، دوست دارم کارامو انجام بدم بعد استراحت کنم، و اگر در طول روز به یه مقدار خوبی از برنامم رو می‌رسیدم ، شب یه تایم استراحتی برای خودم میذاشتم. مدل های مختلف استراحت و خوندن رو سال دهم و یازدهم امتحان کرده بودم و دیدم با این خیلی راحت ترم و بازدهیم بیشتره.

مدیکال استوز
مدیکال استوز

درباره بقیه چالشهات در سال کنکور برامون بگو؟

ریحانه قاسمی
ریحانه قاسمی
1387منطقه 2

یکی از بزرگترین چالش‌های من تو سال کنکور این بود که به خاطر شغل پدرم مجبور بودیم از زنجان بریم به شیراز این یه مقدار وقت می‌گرفت. و صبر کردیم تا مدرسه‌ام تموم بشه که منطقه‌ام عوض نشه و همون منطقه 2 بمونم ولی در طول سال درگیر اسباب کشی بودیم.

مدیکال استوز
مدیکال استوز

در رابطه با دوتا درس زیست شناسی و زمین شناسی که بالاترین درصدات توی کنکور بودن، زیست شناسی 61% بود و زمین شناسی 94%، توضیح میدی که واسه این دوتا درس چیکار کردی و چجوری میخوندی؟

ریحانه قاسمی
ریحانه قاسمی
1387منطقه 2

در رابطه با درس زیست اگه بخوام بگم من از دهم با زیست مشکل داشتم و درصد های خوبی هم اصلا نداشتم خیلی هم سخت بود برام که روش درست خوندن رو پیدا کنم و اشتباه بزرگم این بود که خیلی جزوه میخوندم خیلی به کتاب علاقه ای نداشتم، دیدم فایده نداره و درصد های خوبی هم کسب نمیکنم. از عید بود که من شروع کردم درس قلب فصل 4 رو از رو کتاب خوندم و خیلی تست زدم و دیدم درصدهام داره بهتر میشه.

شروع کردم بیشتر کتاب های درسی زیست رو خوندن. تست هارو که میزدم نکات رو داخل کتاب می‌نوشتم که بتونم مرور بکنم. و تو سال آخر چیزی که کمکم کرد این بود که برای زیست آزمون های مختلف میزدم.

کتابها از یه جایی به بعد نکاتشون تکراری میشن برای همین سعی می‌کردم آزمون های مختلف بزنم آزمون ماز، قلمچی، گزینه دو، سنجش تستاشونو میزدم و توی آزمونا نکات بیشتری پیدا میکردم.

برای زمین هم سال یازدهم سعی کردم در حد مدرسه بخونم و مطالعه داشته باشم و زمین شناسی رو هم نسبتا دوس داشتم چون دارو سازی دوس داشتم به همین خاطر زمین شناسی رو هم دوس داشتم مطالب جالبی داشت برام.

سال یازدهم خیلی سبز رو کار می‌کردم خوب بود، در حد مدرسه و آزمونایی مثل آزمون قلمچی جواب بود.

ولی سال دوازدهم که اومدم و سطح سوالات آزمون های ماز رو دیدم، کتابهای نشر برد و استاد چلاجور رو میخوندم و دیدم زمین خیلی مهمه. توی اردیبهشت یه تایمی گذاشتم و هر هفته که جمع بندی میکردیم یه روز از هفته حدود 3 ساعت حتی، هر هفته 1 فصل رو جمع می‌کردم.  تستا و آزموناشو میزدم. خیلی ازم وقت نگرفت از آخر فروردین تا اردیبهشت. زمین رو دیگه بلد بودم، نه اینکه حفظش کنم بفهمم چی به چیه.

توی کنکور هم 1 سوال رو نزدم اونم شک داشتم و خداروشکر درصد خوبی گرفتم و چیزی که تو کارنامه من خیلی تاثیر داشت زمین بود، خیلی ترازمو برد بالا. زمین از اون درساییه که خوش دسته میشه به درصد خوبی رسید.

مدیکال استوز
مدیکال استوز

 به عنوان صحبت آخر برای بچه های کنکوری چی داری؟

ریحانه قاسمی
ریحانه قاسمی
1387منطقه 2

یه چیزی که خیلی به من کمک کرد تداوم بود. قطعا روزایی میشد ک خسته میشدم، زده میشدم، اصلا دلم نمیخواست هیچی بخونم دیگه، یا حتی مریض بودم. 

شده حتی 1 ساعت 2 ساعت میخوندم  هر طوری که شده و هر چقدر در توانم هست بخونم و هیچ روزی رو نخونده نذارم.


نظرات کاربران

ثبت نظر جدید
تجربی ریاضی انسانی هنر زبان فرهنگیان

نظرات ثبت شده
دوست مدیکالی عزیزم ، اینجا میتونی سوالای خودت در مورد این مقاله را از کارشناسان مدیکال بپرسی