مدیکال استوز
صدف بلوچیان

مصاحبه با مصاحبه با صدف بلوچیان دانشجوی پزشکی بجنورد / قبولی 1402

دانشجوی پزشکی بجنورد
مشاوره رشته ریاضی
کنکور سال 1402
پزشکی
0 نظر
رتبه نامشخص منطقه 3

خلاصه مصاحبه

رادیو مدیکال/ رتبه برتر مدیکالی ۱۴۰۲🎙️📻 قسمت ۱۸/ مصاحبه با خانم صدف بلوچیان 💎دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بجنورد🩺 خب بچه هایی که از درس دور هستن و فکر میکنن دیگه نمیتونن کنکور بدن، کجان؟😏🫠 باید بگم صدف یه دور پرستاری خونده، تموم کرده … و‌دوباره کنکور داده!💪 داستان از اینجا شروع میشه که صدف سال ۹۷ برای اولین بار کنکور میده و همون سال اول پرستاری میاره، و تصمیم میگیره بره و تو این ۴ سال حس میکنه میتونه یبار دیگه شانس خودشو برای کنکور امتحان کنه… 👌خلاصه که همون پارسال تصمیم میگیره یکبار دیگه بخونه و دوباره شروع کنه… تو ویس چت صدف قراره در مورد شروع از صفر باهم صحبت کنیم و ببینیم چجوری میشه بعد از ۴ سال دوباره برای کنکور خوند… 😀📚 باید بگم صدف جزو شاگردای خودم (فائزه اقلیمی) بوده 😌 و یکی از مهم ترین ویژگی هاش ناامید نشدن از نتیجه آزمون هاش بوده. و درمورد ازمون ها هم برامون توضیح میده! #رادیو_مدیکال #رادیو_قبولیامون

فایل صوتى مصاحبه

مدیکال پادکستمصاحبه با صدف بلوچیان دانشجوی پزشکی بجنورد / قبولی 1402

متن مصاحبه

مصاحبه کنندهuser
خیلی خوش اومدید به این قسمت از رادیو مدیکال. امروز در کنار یکی از رتبه برتر های تیم هستیم.
مصاحبه کنندهuser
خودتو معرفی میکنی؟ 
  userصدف بلوچیان

  سلام صدف بلوچیان هستم دانشجوی دانشگاه پزشکی بجنورد.

مصاحبه کنندهuser
در رابطه با خودت و اینکه اولین سالی که کنکور داشتی چه زمانی بود و چیکارا کردی براش، برامون میگی؟
  userصدف بلوچیان

  من سال ۹۷ پیش دانشگاهی بودم، آخرین گروه نظام قدیم و اولین سالی بود که کنکور داشتم. اون سال خیلی درگیر کنکور نبودم و تازه واردش شدم بیشتر در جریانش قرار گرفتم، بیشتر تشریحی میخوندم و تمرکزم رو مدرسه بود، با وجود همه ی اون شرایط شاید اون هدف رو جدی نگرفته بودم و باعث شد خیلی نخونم، شاید بتونم بگم سر جمع ۳ ماه خوب خوندم و نتیجه که اومد پرستاری قبول شدم و از اون چیزی که خونده بودم نتیجه‌ش بهتر بود ولی هدف من چیز دیگه ای بود و بهش قانع نبودم، از روز اولی که قبول شدم و کتابامو جمع کردم گفتم این کتابارو نگه میدارم تا یه روز دوباره کنکور بدم و میدونستم که این اتفاقه میوفته ولی زمان دقیقشو نمیدونستم.

  userصدف بلوچیان

  من حتی همون سال ۹۷ پشت همه ی کتابام نوشتم پزشکی ولی به اندازه ی پزشکی تلاش نکرده بودم و نخونده بودم و نیاوردم، تو این ۴ سال هم قانون اینجوری بود که دانشجو نمیتونه کنکور بده مگر اینکه انصراف بده و دقیقا پارسال که من فارغ التحصیل شدم این قانون برداشته شد.

مصاحبه کنندهuser
چرا تصمیم نگرفتی که ۱ سال دیگه بمونی و همون تایم ۹۷/۹۸ کنکور بدی مجدد؟ 
  userصدف بلوچیان

  اتفاقا من اون زمان یه مشاوری داشتم اصرار میکرد که بمون چون میدونم سال بعد نتیجه ی خوبی میگیری و شناختی که از من داشت میدونست که خوب نخوندم ولی من خیلی خسته شده بودم حتی اون ۳ ماه آخر خیلی کم میخوندم و خسته شده بودم و میدونستم که اگه برا سال دیگه صبر کنم وضع بدتر از اینی میشه که امسال داشتم پس تصمیم گرفتم برم و حداقل رشته‌ ای که میدونستم خوبه رو از دست ندم.

مصاحبه کنندهuser
راجع به اون ۴ سالی که پرستاری خوندی یه توضیح مختصر بهمون میگی؟ از نظرت رشته ی پرستاری چطور بود و با توجه به اینکه به رشته ی پزشکی علاقه داشتی احساس میکنی رشته پرستاری رشته ای بود که بتونه قانعت کنه یا نه؟
  userصدف بلوچیان

   برای بچه هایی که علاقه دارن و میخوان بدونن، اینجوریه که مثل یک پرستار تو بیمارستانید و کارهارو به طور کامل انجام میدید. اون اوایل که وارد بیمارستان شده بودم، از اول تو فکر این بودم که دوباره کنکور بدم و برای اون چیزی که میخوام دوباره بجنگم، این حس خیلی بیشتر شد گفتم نه این جایگاه من نیست، من باید به موقعیت بالاتر از این برسم، گاهی وقتا تو بیمارستان انقد اتفاقاتی که با مریض ها میوفتاد لذت بخش بود که من خیلی علاقه پیدا میکردم به پرستاری ولی همیشه گوشه ذهنم این بود که کنکور بدم و این فرصت رو به خودم بدم.

مصاحبه کنندهuser
دقیقا چه تایمی شروع کردی به درس خوندن مجدد برای کنکور؟
  userصدف بلوچیان

  من بعد از اینکه فارغ التحصیل شدم تصمیم داشتم ولی شروع درس خوندن از مهر ماه بود ولی خیلی دست و پا شکسته چون خیلی جدی نبود و از آذر ماه خیلی جدی شد و آزمون شرکت کردم و این یک انگیزه ای برای بچه ها باشه چون الان هم آذر ماهه، من بعد از ۴ سال فاصله شروع کردم دوباره و از آذر ماه بود ولی خداروشکر نتیجه ی خوبی گرفتم.

مصاحبه کنندهuser
درباره تایم شروعت برامون بگو، نزدیک ۴ سال از کنکور دور بودی و کتابا کامل عوض شده بود و سیستم نظام جدید راه افتاده بود و کلی چالش دیگه هم بود، تو چه اقداماتی برای کنکور و شروع پروسه ی مطالعت انجام دادی؟
  userصدف بلوچیان

  من نظام قدیم بودم و کتابا عوض شده بود مخصوصا کتابای زیست خیلی تغییر کرده بود و من قبل از اینکه بخوام شروع کنم کتابا و کتاب تستامو آماده کرده بودم.

  userصدف بلوچیان

  حقیقت اولش برام سخت بود ۴ سال دور بودم، اولش که شروع کردم سرعتم تو ضرب و تقسیم خیلی پایین بود و اصلا رشتم به این نمی‌خورد که بخوام ضرب و تقسیم کار کنم و این تو فکرم بود که من سال ۹۷ سرعتم خیلی بالا بود و این اواخر که نزدیک کنکور بود سرعتم دوباره برگشت اما اون اوایل اصلا اینطوری نبود و حتی تو ضرب و تقسیم ساده هم گیر میکردم ولی میدونستم اینا گذراست و اگه کار کنم یکم تست بیشتر بزنم و دستم راه بیوفته خیلی تغییر میکنه.شروع هر کاری سخته ولی هدف داشتم و سعی کردم اون موانع رو کنار بزنم و به خودم فرصت بدم.

  userصدف بلوچیان

  در مورد معدل هم، اون زمان هم سوم داشتیم هم پیش دانشگاهی، پیش دانشگاهی مال کنکور بود که خیلی نمیخوندیم و من امسال ترمیم کردم این موارد رو. 

مصاحبه کنندهuser
 تو کسی بودی که درستو تموم کردی و پرستار بودی، نظر خانواده درباره اینکه بخوای رشته پرستاری رو ادامه بدی یا مجدد کنکور بدی چی بود؟
  userصدف بلوچیان

  اولش که این هدف رو داشتم بعد از ۴ سال تصمیمم رو گرفته بودم، و چون من استعداد درخشان پرستاری بودم میتونستم راحت ارشد بخونم ولی تصمیمم این بود که دوباره به خودم فرصت بدم به خانواده گفتم و حرفی که زدن این بود که تو خودت بهتر میتونی راهتو تشخیص بدی و این حرفشون خیلی بهم دلگرمی داد و فهمیدم مسیرم درسته و باید ادامش بدم.

مصاحبه کنندهuser
 درباره ی منابعی که داشتی و اگر کلاسی میرفتی برامون توضیح میدی؟
  userصدف بلوچیان

  منابعم:

  userصدف بلوچیان

   برای زیست اول خیلی سبز بود و بعد iQ

  userصدف بلوچیان

   برای شیمی خیلی سبز، فیزیک میکرو و ریاضی مهر و ماه کار میکردم

  userصدف بلوچیان

   کلاس نمی‌ رفتم و اتفاقا خیلی ازم میپرسن و میگن ۴ سال دور بودی حتما کلاس رفتی ولی من بدون کلاس و با درسنامه شروع کردم و خوبم بود اتفاقا ولی نزدیکای کنکور ۲ ماه مونده چند جلسه کلاس رفع اشکال گرفتم و چند تا تیپ تست انتخاب میکردم و میگفتم من این تیپ تست رو اشکال دارم و فقط همون قسمت رو توضیح می‌داد ولی فقط در حد چند جلسه رفتم و اون کلاس هایی هم که بیشتر بچه های نظام جدید دارن ازش تعریف میکنن من سراغشون نرفتم چون فکر میکردم خیلی وقتمو میگیره ولی ۱ ماه آخر و دقیقا زمان جمع بندی سر یک فصل زیست دهم مشکل داشتم و همون قسمت رو ویدیو از آقای عظیمی نگاه کردم.

مصاحبه کنندهuser
به عنوان کسی که سال ۱۴۰۲ از صفر شروع کردی و درس خوندی فکر میکنی چه کارهایی انجام دادی که تاثیر خوبی برای امسالت داشت؟
  userصدف بلوچیان

   یک نکته ای که فکر میکنم خیلی تاثیر داشت، تحلیل آزمون بود، من سال ۹۷ اصلا تحلیل آزمون رو جدی نمیگرفتم و تحلیل نمیکردم که چرا این سوالو اشتباه زدم یا نزدم ولی امسال چه سوالای غلط چه درست زیست رو دوباره حل می‌کردم و حتی نکته هاشم می‌نوشتم و به نظرم این خیلی کمک کننده بود برام، یه وقتایی تحلیل آزمون تا شنبه طول می‌کشید ولی باید انجامش میدادم.

  userصدف بلوچیان

  درباره برنامه ریزی هم مسلما خیلی نقش داره و من جا نزدم و تا لحظه آخر گفتم باید ادامه بدم من همین فرصت رو فقط دارم و حداقلش اینه که دیگه حسرت نمیخورم و میدونم که نهایت تلاش خودمو کردم.

مصاحبه کنندهuser
 یکی از بچه‌ها پرسیده جمع بندیت رو از چه زمانی شروع کردی ؟
  userصدف بلوچیان

  فکر میکنم از ۱۹ اسفند تا ۷ فروردین بود برنامه ی جمع بندی، از اون زمان ما شروع کردیم ولی خب آخرش یه تعدادیش موند و نشد تا ۷ فروردین کامل تموم بشه و دوباره چند تا آزمون مبحثی جلو میرفت قلمچی و دوباره آزمون جمع بندی داشت، توی اون آزمونا ادامه ی مباحثی که مونده بود رو خوندم و دوباره از اول شروع شد و یک جمع بندی دیگه اتفاق افتاد و فکر می‌کنم ۲ یا ۳ بار ما جمع بندی رو انجام دادیم.

مصاحبه کنندهuser
 برامون میگی تو جمع بندی بیشتر چیکار میکردی؟ رو آزمون تمرکز میکردی یا خودت میخوندی؟
  userصدف بلوچیان

   برا زیست و شیمی که یه دور اون فصل رو سریع مرور میکردم در تایم کمتر و وقتی که فشار رو آدم هست خیلی سریعتر میتونی اون مبحث رو تموم کنی، شاید تو حالت عادی یه فصل شیمی رو توی ۳ روز یا ۱ هفته تمومش کنی ولی توی جمع بندی میبینی تو ۳ ساعت میتونی اون فصل رو جمع کنی و همه ی نکته هاش رو هم مرور میکنی.

  userصدف بلوچیان

   انواع آزمون ها رو هم حل می‌کردم مثلا جدا از آزمون قلمچی که بررسی میکردم، آزمون ماز آزمون نشانه، اینا رو به صورت تک درس میزدم و بعد بررسیشون می‌کردم و بعد نکته هاشو می‌نوشتم، من نکته نویسی زیاد داشتم و این خیلی بهم کمک کرد.

مصاحبه کنندهuser
راجع به آزمونات برامون بگو، چه زمانی شروع کردی چه آزمونایی میدادی، آزمونا چجوری پیش رفت تو دوران جمع بندی؟
  userصدف بلوچیان

   اولین آزمونم ۱۸ آذر بود، که جدی شروع کردنم از آذر ماه بود و اولین آزمونمم همون ماه بود اولا آزمونا خوب پیش می‌رفت البته اینم بگم که بعد از اون ۴ سال فاصله ای که داشتم توقع تراز خیلی بالا نداشتم، پله پله شروع کردم رفت بالا ولی یجایی به دوران جمع بندی که رسید فکر میکنم ۲ تا از جمع بندیا افت داشتم و این خیلی منو اذیت کرد. اما یادمه اون اواخر تقریبا ۱ ماه مونده آزمونای ۳ روز یکبار جمع بندی که بود ترازم پایین اومد و خیلی از بچها این اتفاق براشون افتاد، بچه‌ها نا امید شده بودن ولی از من که پرسیدن گفتم نه من الان دیگه آزمون برام مهم نیست و فقط دارم به این فکر میکنم که مبحثا رو جمع کنم.

مصاحبه کنندهuser
در رابطه با ترمیم معدل برامون میگی که از چه زمانی ترمیم رو شروع کردی و برای ترمیم به چه شکلی میخوندی و این بحث تراز کمی که به شما به عنوان نظام قدیم دادن چقد تاثیر داشت روی روند کارت؟
  userصدف بلوچیان

   معدل سوم من خیلی خوب بود و پیش دانشگاهیم هم ۳تا درس فیزیک دینی و زیستم نمره های پایین تری بود تقریبا ۱۸، این حدودا بود ، تصمیم داشتم عمومی رو دی ماه ترمیم بزنم ، من اختصاصیامو نمیتونستم اون موقع ترمیم کنم چون اصلا نخونده بودم و تا دی ماه هم نمیتونستم تمومش کنم پس بهترین گزینه این بود که اختصاصی هارو بذارم خرداد و چون کنکور هم عمومی نداشت ترجیح دادم ترمیم عمومیم رو دی ماه انجام بدم‌

  userصدف بلوچیان

  فکر بچه‌ها اینه که امتحانای نهایی واقعا سخته اما بنظرم بخونید خیلی راحت میتونید جواب بدید، من میرفتم با بچه‌های سطح خوب صحبت می‌کردم و میگفتم من فیزیکم این نمره شدم بعد میدیدم همشون نمره هاشون از من پایین تره فکر میکردم که خب من ۴ سال فاصله داشتم تازه شروع کردم به خوندن، شماها که این همه سال مدرسه اید و درساتون وضعیت خیلی خوبی داره، فکر می‌کنم یکی از دلایل این بود که استرس داشتن نمره هاشون کم بشه وگرنه خیلی بهتر نمره میگرفتن.

  userصدف بلوچیان

   من با معدل فکر میکنم ۱۹/۸۴ بهم تراز پایینی دادن یعنی باید خیلی بهتر میشدم، اول که تراز ها و کارنامه ها اومد من با دیدن تراز معدلم واقعا شوکه شدم توقع خیلی بیشتر داشتم ولی خیلی عجیب بود و حالم گرفته شد که چرا باید چنین ترازی بدن با این معدله خوب ولی از چند نفر که پرسیدم دیدم برای همه ی بچهایی که نظام قدیم بودن همین اتفاق افتاده بود و ما سال ۹۷ بودیم این ترازه کم شده بود و به ما خیلی نرسیده بود. با معدل ۱۹/۸۴ تقریبا بهم تراز ۷۷۰۰ دادن اگه اشتباه نکنم.

مصاحبه کنندهuser
 یکی از بچه‌ها در رابطه با اینکه درسی رو حذف کردی پرسیده؟
  userصدف بلوچیان

  فقط درس هندسه رو حذف کردم، چون از اول با آزمونا پیش میرفتم و میخوندم هیچ درسی رو جز هندسه حذف نکردم. 

مصاحبه کنندهuser
خودت میخوای نکته ای اضافه کنی؟
  userصدف بلوچیان

   یه مورد اینکه من قبل از اینکه شرایط محیا بشه و کنکور بدم میگفتم بذار این اتفاقه بیوفته و فقط دوس داشتم برسم به مرحله ی کنکور دادن ، میخوام به بچه‌ها بگم که از فرصتشون استفاده کنن، خیلی ها آرزو دارن جای شما باشن و فقط بتونن کنکور بدن ولی شرایطشون اجازه نمیده، کاری کنید که بعدا حسرتشو نخورید که چرا تلاش نکردین چرا نجنگیدین برای آینده‌تون و اینکه هدفتون رو بنویسید و بهش فکر کنید، واقعا اتفاق میوفته اگه حتما بنویسید و بهش فکر کنید و مهم ترین مورد اینکه جا نزنید.

مصاحبه کنندهuser
 یکی از بچه‌ها راجع به استرس پرسیده و گفته وقتایی که استرس داشتی چیکار میکردی؟
  userصدف بلوچیان

  طبیعیه که نگران آینده باشی، حالا من یه شغلی داشتم ولی داشتم میجنگیدم که شغل بهتری داشته باشم ولی استرس این بود که من دارم این همه زمان میذارم، و این چنین نگرانی هایی بود، و خب سال کنکور خیلی روی بچه‌ها فشار هست و این طبیعیه و این استرسه نتیجه رو چند برابر میکنه ولی بنظرم یک فکر نکردن به اون استرس و دوم اینکه من همیشه یک دفتری داشتم و زمانی که استرس داشتم یا حالم خوب نبود شروع میکردم به نوشتن و این خیلی بهم کمک می‌کرد که استرسم رو کم کنم.

  userصدف بلوچیان

  بچه ها با یه اتفاق کوچیک واسه خودشون یه دیوار ذهنی میسازن که این یک مانع هست واسه هدفم ولی خیلی از آدما ممکنه با وجود شرایط بدتر و متفاوت تر از شما تونستن به چیزی که میخوان برسن، فقط تلاش کنید و خیلی توجه نکنید به اطرافتون این اهمیت دادن باعث تشدید استرستون میشه و میتونه جلوی هدفتون رو بگیره.

مصاحبه کنندهuser
ممنون که همراه ما بودید❤️

فائزه اقلیمی

12 ماه سابقه کار
فائزه اقلیمی

مشاور رشته تجربی

علوم پزشکی همدان
0 نظر
12 ماه سابقه کار
کنکور سال 1402
ظرفیت پذیرش

نظرات کاربران

رشته تحصیلی

هیچ نتیجه ای یافت نشد!

نظری برای این دانش آموز ثبت نشده است