ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۳

ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۳
09 آذر

زمان تقریبی خواندن: 0 دقیقه

آخرین  اخبار ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۳ کلی نکته مهم داره. یه کنکوریه موفق کسیه که همیشه اخبار مهم  و  معتبر رو دنبال کنه و از حاشیه ها دور باشه.
قطعا مخاطبای مدیکال جز افراد باهوش و هوشیار هستند‌ چون ما در تیم خبری مدیکال دقیق ترین و موثق ترین اخبار راجع ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۳ رو اینجا براتون قرار دادیم و سعی کردیم هیچی رو از قلم نندازیم.
همچنین ما سعی کردیم به ساده ترین نوع ممکن این اخبار رو براتون تشریح کنیم تا همه ابهامات در خصوص ترمیم معدل برای کنکو ر ۱۴۰۳ رو رفع کنیم. قبل از این که بخوای برای امتحانات نهایی و ترمیم معدل آماده بشی این مقاله رو حتما بخون و مطمئن شو جز افراد مجاز برای شرکت در ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۳ هستی تا بعدش یه شروع پر قدرت داشته باشی.  

میزان دقیق تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۳

طبق آخرین اخبار تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۳ که توسط سازمان سنجش منتشر شده، در کنکور ۱۴۰۳ تاثیر معدل به ۵۰ درصد رسیده. این در حالیه که میزان تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ ، ۴۰ درصد بوده، یعنی این که در کنکور 1403 اهمیت معدل بالاتر رفته و  امتحانات نهایی بسیار مهم تر شدن.
افزایش تاثیر معدل نشون میده که شما به عنوان داوطلب کنکور برای این که بتونید یه رشته خوب در یه دانشگاه عالی و مطرح قبول شید  باید امتحانات نهاییشون  رو  به اندازه کنکور جدی بگیرید‌.

اهمیت ترمیم معدل در کنکور ۱۴۰۳ 

 آموزش پرورش به منظور درک داوطلبانی که نتونستند نمره خوبی در امتحانات نهایی کسب کنند یه فرصت دوباره بهشون داده که همون طرح ترمیم معدله. در طرح ترمیم معدل شما می تونید  دوباره  در آزمون های دروسی که نمره خوبی نگرفتید شرکت کنید و در صورت کسب نمره بالاتر به نسبت نمره قبلیتون، نمره ترمیم  شما به عنوان سوابق تحصیلیتون در نظر گرفته میشه‌. یادتون باشه که طبق آخرین اخبار ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۳  شما می تونید هر درسیوفقط یکبار ترمیم کنید.
 تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۳ برای رشته های تجربی، ریاضی و انسانی ۵۰ درصد و برای رشته های زبان و هنر ۲۸ درصده.
اگر  قصد تحصیل در دانشگاه فرهنگیان رو دارید باید امتحانات نهایی رو جدی بگیرید. حداقل معدل لازم برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان برای رشته انسانی ۱۵ و برای باقی رشته ها ۱۴ برای سه سال دوره دوم متوسطه بوده و اگر حداقل معدل لازم رو نداشته باشید نمیتونید برای پذیرش در دانشگاه فرهنگیان اقدام کنید.  بنابراین باید توجه داشته باشیدکه اگر شما جز داوطلبانی هستین که معدلتون از  حداقل معدل قبولی در دانشگاه فرهنگیان کمتره باید حتما ترمیم رو جدی بگیرید چون با ترمیم معدل می تونید شانس خودتون رو برای پذیرش در دانشگاه فرهنگیان بالاتر ببرید.

آخرین اخبار ترمیم معدل برای کنکور 

این زیر آخرین اخبار ترمیم معدل کنکور برای  کنکور ۱۴۰۳ که توسط سازمان سنجش منتشر شده رو به طور  کامل براتون تشریح کردیم. تمامی اخبار مربوط به ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۳ شامل موارد زیر هستند:

 تعداد دفعات ترمیم معدل: با تصویب شورای عالی آموزش و پرورش و ابلاغ رییس جمهور تعداد دفعات ترمیم معدل  برای  کنکور ۱۴۰۳ فقط یکباره..

این مصوبه سال گذشته به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسیده و شیوه نامه اجرایی اون منتشر شد.  در تاریخ یک شهریور ماه ۱۴۰۲، مصوبه مورد نظر توسط رئیس جمهور ابلاغ شد. تاریخ ابلاغ نشون میده که آموزش و پرورش همچنان هیچ تجدید نظری در خصوص تعداد دفعات ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۳ نداره. 


زمان امتحانات ترمیم معدل: در سالهای پیش داوطلبانی که قصد ترمیم معدل داشتند می تونستند در آزمون های دی ماه و شهریور ماه شرکت کنند. از امسال دیگه امتحانات دی ماه و شهریور ماه جز ترمیم نمره و یا ایجاد سابقه محسوب نمیشه. بنابراین اگر  قصد ایجاد سابقه تحصیلی دارید یا میخواید ترمیم نمره انجام بدید  باید در آزمون های نهایی خرداد ماه شرکت کنید.
باید  گفت که آزمون شهریور ماه، یه آزمون جبرانیه و از خرداد ماه جدانیست. در واقع افرادی که در یک درس افتادند می تونند در شهریور ماه جبران کنند. لذا از امسال آزمون شهریور ماه برای هیچکسی به عنوان ایجاد سابقه لحاظ نمیشه و میشه گفت نقشی در کنکور نداره.

غیبت در امتحانات ترمیم معدل:غیبت در آزمون ترمیم معدل باعث میشه براتون صفر رد بشه. پس اگر قصد غیبت دارید حتما با مدیر مدرستون هماهنگ کنید تا غیبتو براتون موجه کنه و درسو براتون حذف کنه.
اگر به هر دلیلی در آزمون ترمیم معدل غیبت داشتید، غیبتتون سوخت نمیشه و می تونید دوباره امتحان بدید، برای اطلاعات بیشتر در این خصوص می تونید مقاله غیبت در امتحان نهایی رو مطالعه کنید.

به عنوان نکته پایانی هم بگیم که حتی اگر نمره شما ۲۰ هم باشه بازم می تونید در آزموت ترمیم معدل شرکت کنید.

 نتیجه گیری از آخرین اخبار ترمیم معدل

خلاصه اطلاعیه آموزش و پرورش  و آخرین‌اخبار ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۳ یه سری‌ نکات مهم رو نشون میده که شامل موارد زیره:

۱_این اطلاعیه  منتشر شده از سمت سازمان آموزش پرورش در خصوص ترمیم معدل در رابطه با تعداد دفعاتی که فارغ التحصیلان می توانند ترمیم نمره انجام بدند سکوت کرده  بنابراین همچنان مصوبه قبلی شورای عالی آموزش و پرورش و دستورالعمل آن مبنی بر تنها یک بار فرصت ترمیم نمره پابرجاست و میشه گفت‌ تغییری در اصل مطلب یعنی افزایس تعداد دفعات ترمیم معدل رخ نداده .

۲_غیبت دانش آموزان در امتحان نهایی (حتی به صورت موجه)، باعث لحاظ نمره صفر در سابقه تحصیلی ارسالی به سازمان سنجش میشه و از این طریق نمی تونند تأثیر قطعی را دور بزنند.

۳_ تراز یک نمره معین در سال‌های مختلف متفاوته. نمرات در سال اخذ آن‌ها (نه سال فارغ التحصیلی) ترازدهی شده و بیش‌ترین تراز برای فارغ التحصیلانی که در امتحان ترمیم نمره شرکت کرده‌اند، لحاظ می شه.

۴_ فارغ التحصیلان با هر نمره اولیه‌ای، حتی بیست، می توانند در امتحان ترمیم نمره شرکت کنند.

۵_ ترمیم نمره صرفاً در نوبت خرداد امکان پذیر است.

افراد مجاز برای شرکت در ترمیم معدل برای کنکور 1403

 همونطور که می دونیدشرایط شرکت در ترمیم معدل 1403 برای همه متقاضیان شرکت در کنکور فراهم نیست و فقط یک سری از افراد مجاز به شرکت در آزمون ترمیم معدل هستند. افراد مجاز برای شرکت در ترمیم معدل برای کنکور 1403 عبارتند از: 

 1. داوطلبان دارای دیپلم های نظری نظام جدید (3-3-6)

 2. متقاضیان دارای دیپلم های شاخه فنی حرفه ای و کاردانش نظام جدید (3-3-6)

 3. فارغ التحصیلان دوره پیش دانشگاهی دارای سابقه تحصیلی (4 عنوان درس نهایی)

 4. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌فارغ التحصیلان دوره متوسطه سالی واحدی ترمی واحدی دارای مدرک پیش دانشگاهی ( از سال 1384 به بعد)

 5. فارغ التحصیلانی که قبلا با توجه به مراحل و نحوه ایجاد سابقه تحصیلی، اقدام به ایجاد سابقه تحصیلی نموده اند.

مشمولان ایجاد سابقه تحصیلی چه کسانی هستند؟

اگر قصد تغییر رشته دارید یا دیپلم یه رشته ای رو دارید و قراره که در رشته دیگه ای کنکور بدید باید حتما سابقه تحصیلی ایجاد کنید. مشمولان ایجاد سابقه تحصیلی عبارتند از:

 1. فارغ التحصیلان دوره متوسطه شاخه نظری نظام های آموزشی قبل از سال 1384
 2. دانش آموزان و فارغ التحصیلان نظام های آموزشی شاخه های کاردانش و فنی حرفه ای
 3. فارغ التحصیلان مدارس بین الملل و دارندگان گواهینامه معادل دوره متوسطه و پیش دانشگاهی صادره از کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی.
 4. طلاب حوزه های علمیه که دارای سطح یک حوزه هستند.
 5. فارغ التحصیلان دروه پیش دانشگاهی قبل از سال 1391
 6. فارغ التحصیلان و دانش آموزان شاخه نظری داوطلب شرکت در گروه آزمایشی غیر متناظر با رشته تحصیلی خود.
 7. سایر فارغ التحصیلان دوره متوسطه فاقد تمام یا بخشی از سوابق تحصیلی

 بخشنامه ترمیم معدل شامل یه سری نکات مهمه که بهتره بدونید. این نکات شامل موارد زیر هستند:
۱_اگر دیپلم نظام قدیم (دیپلم قبل از سال 84) یا فنی حرفه ای و کاردانش دارید یا دیپلمتون رو قبل از سال ۸۴ گرفتید، مشمول سوابق تحصیلی نمیشید و نیازی به دریافت کد سوابق تحصیلی هم ندارید.
 ۲_ اگر به جای پیش دانشگاهیتون میخواید از مدرک کاردانیتون استفاده کنید یا مدرک پیش دانشگاهیتون  رو  قبل از سال 91 کسب کردید نیازی به دریافت کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی هم ندارید.

تعداد دفعات ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۳

بر اساس آخرین اخبار ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۳ که توسط آموزش و پرورش منتشر شده، برای هر درسی فقط و فقط یک بار فرصت ترمیم داریم. در صورتی که شما از فرصت ترمیم خودتون استفاده کردید و بازم نتونستید نمره خوبی بیارید باید برای دیپلم مجدد اقدام کنید..

 البته زمزمه ها نشون میده که داوطلبان کنکور خواستار  افزایش تعداد دفعات ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۳ هستند و نماینده های محترم مجلس هم دارن این درخواست رو پیگیری می کنند. با این حال هنوز خبر جدیدی  در خصوص امکان ترمیم معدل مجدد برای کنکور ۱۴۰۳ منتشر نشده و همچنان فقط یکبار میشه ترمیم معدل انجام داد.
به محض این که خبر جدیدی منتشر بشه حتما این مقالرو بروز میکنیم.

جمع بندی

آخرین اخبار  تاثیر معدل برای کنکور ۱۴۰۳ نشون میده که تاثیر نمرات نهایی در کنکور ۱۴۰۳ از ۴۰ درصد به ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده.
همچنین طبق آخرین اخبار ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۳ همه داوطلبانی که قصد ترمیم دارند برای هر درسی فقط یکبار مجاز به ترمیم معدل هستند.
اگر جز داوطلبانی هستید که قصد شرکت در کنکور هنر و زبان رو دارید بد نیست بدونید که سهم سوابق تحصیلی در این دو کنکور ۲۸ درصده.  به عنوان آخرین نکته از آخرین اخبار در خصوص ترمیم معدل و سوابق تحصیلی باید بگیم که برای شرکت در  کنکور زبان و هنر ملزم به ایجاد سوابق تحصیلی نیستین و با هر دیپلمی ( انسانی، ریاضی، تجربی) می تونید در کنکور هنر و زبان شرکت کنید.

سوالات متداول

 • برای هر درسی چند بار میشه ترمیم انجام داد؟

  در حال حاضر داوطلبان کنکور برای هر درسی فقط یکبار مجاز برای ترمیم معدل هستند.

 • میزان تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۳ چقدره؟

  میزان تاثیر معدل در کنکور سال پیش ۴۰ درصد و در کنکور ۱۴۰۳ به ۵۰ درصد رسیده.

 •  با دیپلم هنرستان میشه در رشته های نظری( تجربی، ریاضی و انسانی) شرکت کرد؟

  در صورت ایجاد سوابق شرکت در کنکور های رشته های نظری با دیپلم هنرستان مشکلی نداره.

نظرات کاربران 251 نظر

ثبت نظر جدید
تجربی ریاضی انسانی هنر زبان فرهنگیان

نظرات ثبت شده
 1. سید محمد امین باقری

  سلام خسته نباشید من دانشور آموز پایه دوازدهم هستم و میخوام در کنکور هنر ۱۴۰۳ شرکت کنم درس های چه رو باید برای ترمیم معدل ا(متحان نهایی خرداد) بخونم؟ من اگر در سال ۱۴۰۳ ترمیم معدل کنم میتونم ۱۴۰۴ هم این کار رو انجام بدم؟ من احتمالا میخوام یک سال پشت کنکور بمونم با این حال اگر سال ۱۴۰۳ ایجاد سابقه کنم نمره امتحان نهایی من برای کنکور سراسری هنر ۱۴۰۴ لحاظ میشه یا باید دوباره سال ۱۴۰۴ ترمیم معدل کنم؟

  • مدیکال استوز

   سلام دوست مدیکالی من
   دروس (عربی ، زبان ، فارسی ، دینی ، سلامت بهداشت ) مطالعه کنید
   در صورتی که امسال ترمیم معدل کنید، سال بعد هم مجددا میتونید ترمیم کنید و نمره ی اخرین ترمیمتون لحاظ میشه
   ولی توصیه اینه که همون سالی که کنکور میدید توی امتحانات شرکت کنید چون تراز هرسال متفاوته

 2. فاطمه

  سلام ببخشید چه زمانی میتونیم برای ترمیم معدل ثبت نام کنیم و از چه سایتی باید اقدام کرد؟

  • مدیکال استوز


   سلام وقت بخیر دوست مدیکالی من

    اسفند فرصت دارید ثبت نام کنید
   و ثبت نام غیر حضوریش سایت مای مدیو و بعدش هم حضوری باید برید مدرسه بزرگسالان شهرتون

 3. علیرضا..

  سلام من امسال فارغ‌التحصیل میشم و میخوام سال 404 کنکور بدم از اونجایی که یازدهمم تاثیر داره چجوری ترمیم معدل بزنم واسه فرهنگیان چون گفتن فقط توی خرداد میشه ترمیم زد و خرداد بعد از فرهنگیانه

  • مدیکال استوز


   سلام وقت بخیر دوست مدیکالی من

   بله ترمیم خرداد هست و برای نتایج نهایی تأثیر معدل در نظر گرفته می شه
   ملاک دعوت به مصاحبه کنکور فرهنگیان هست

 4. زهرا

  سلام من پارسال نهایی شیمی رو زیر ده گرفتم ولی به کمک شبه نهایی نمره ام با اون جمع شد و بالای ده شد. الان یعنی من تجدیدی حساب میشم؟

  • مدیکال استوز


   سلام دوست مدیکالی🩷
   فکر کنم نه تجدیدی محسوب نشین دیگه

 5. سوفی

  سلام دیگه امیدی نیست بخش نامه با دیپلم ناقص تصویب شه؟؟؟

  • مدیکال استوز


   سلام دوست مدیکالی🩷
   هنوز مشخص نشده، چرا امیدی نباشه،فعلا امید داریم😁

 6. حسین

  سلام من سال۱۴۰۰دیپلم گرفتم وتا آلان سه بار کنکور دادم وسال۱۴۰۲ ترمیم معدل کردم آیا دوباره برای کنکور۱۴۰۳میتونم ترمیم معدل کنم؟

  • مدیکال استوز

   سلام دوست مدیکالی من 🩷
   امکان ترمیم معدل دارین بله

 7. حسین

  سلام من سال ۱۴۰۰ دیپلم گرفتم ودرسال ۱۴۰۲ یک بار ترمیم معدل کردم آیا دوباره برای کنکور ۱۴۰۳ میتونم ترمیم معدل کنم؟

  • مدیکال استوز


   سلام دوست مدیکالی🩷
   بله میتونین خرداد ماه ترمیم معدل انجام بدین

 8. امید

  تا کی برای ثبت نام ترمیم معدل وقت داریم؟

  • مدیکال استوز


   سلام دوست مدیکالی🩷
   گفته شده بود ثبت نام از ۱۵ بهمن شروع میشه و تا اسفند ادامه داره اما اجرایی نشد..وقت دارین نگران نباشین

 9. امید

  سلام من نظام قدیم دیپلم گرفتم ولی ترمیم معدل برای سال ۱۲ باید امتحان بدم؟سال ۱۲ ما فقط ۴ تا درس نهایی داشتیم ولی الان باید همه درسارو امتحان بدم؟

  • مدیکال استوز


   سلام دوست مدیکالی🩷
   بله باید ترمیم معدل انجام بدین

 10. میلاد

  سلام وقت بخیر من داوطلب کنکور زبان انگلیسیم میشه بگید که کدوم درسهارو باید ترمیم کنم که سهم سوابق تحصیلیم بیاد بالا؟ آیا درس هایی مثل ریاضی یا زیست هم لازمه ترمیم کنم یا تاثیری ندارن خیلی ممنون

  • مدیکال استوز


   سلام دوست مدیکالی🩷
   بهتره ترمیم کنین، ترازتونو بالا ببرین

پشتیبانی مدیکال02191014133 رزرو مشاوره ماهانه